جزئیات کتاب

img
img
img
img
shape
shape
blog-details
22
آبان

محرمانه‌های اقتصاد ایران - جلد دوم


نویسنده مهدی و میثم مهرپور   انتشارات نور علم
سال نشر 1397   تعداد صفحات  196 صفحه

 

معرفی کتاب
کتاب محرمانه‌های اقتصادی ایران (جلد دوم)، تالیف مهدی مهرپور و میثم مهرپور به بررسی بخشی از اقتصاد ایران در سال‌های دفاع مقدس پرداخته است. این کتاب نتیجه گفت‌وگو با دکتر محمد جواد ایروانی وزیر اقتصاد دولت در دوران دفاع مقدس در سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ است و توسط انتشارات نشر علم به چاپ رسیده است.

درباره کتاب

مهدی مهرپور و میثم مهرپور کتاب محرمانه‌های اقتصادی ایران را در ۲ جلد تالیف کرده‌اند. جلد دوم این کتاب، مجموعه محرمانه‌های اقتصاد ایران به‌شمار می‌رود به بررسی دوران وزارت محمد جواد ایروانی در سال‌های ۶۴ تا ۶۸  به‌عنوان بخشی از سال‌های دفاع مقدس پرداخته است. به‌نظر می‌رسد از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون، اقتصاد ایران در سه مقطع تاریخی متفاوت، در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته است. به نحوی که اقتصاد نقش تعیین کننده‌تری نسبت به سایر مقاطع در جریانات سیاسی و اجتماعی ایران ایفا کرده و از این حیث نسبت به سایر مقاطع از اهمیت بیشتری برخورداراست. مقطع تاریخی اول، سال‌های 64 تا 68 است. از دلایل این اهمیت می‌توان به کاهش تاریخی قیمت هر بشکه نفت خام به 5 دلار، ماجرای قهرکردن وزیر اقتصاد از کابینه، وضعیت اقتصاد ایران در ماه‌های پایانی جنگ و ابهامات در این باره، جزییات اختلاف دیدگاه‌های وی با مرحوم نوربخش به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و نقش و سهم اقتصاد و موضع گیری مسئولان اقتصادی آن دوره در قبول قطعنامه ۵۹۸ اشاره کرد.

 

جملاتی از کتاب

انجمن اسلامی امریکا و کانادا شبکه عظیمی از دوستانی بود که در آن سال‌ها با هم در ارتباط بودیم. آقایان رضا امراللهی، مجتبی خسروتاج، عبدالحسین وهاجی، محمود واعظی، محمد هاشمی، مرحوم محسن نوربخش و... افرادی بودند که هر کدام در دانشگاه‌های خود فعال بودند و با هم در ارتباط و به همراه هم به فعالیت‌های ضد رژیم می‌پرداختیم. در ضمن اجلاس‌های سراسری منظمی هم در آن برهه با هماهنگی انجمن‌های اسلامی برگزار می‌شد. «برای خواندن جملات بیشتری از کتاب محرمانه‌های اقتصادی ایران (جلد دوم)، بخش نمونه کتاب را رایگان دانلود کنید.»

بالا